18. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Bič pro oko – 5 nejvíce zarážejících designových prohřešků v historii automobilismu

1. Yugo – Jugoslávský trhák

Nejprve se musíme ohlédnout za jedním z nejznámějších automobilových průšvihů všech dob – Jugoslávským Yugo. Tato razantně podivně vyhlížející vozítka vypadala jako by dohromady skloubila tělesné části odlišných aut. Někteří soudili, že designéři Yuga nejenže nemají vůbec žádný vkus, ale ještě k tomu nedokázali vybrat jednotné linie. Znáte to – jedna část auta vypadá jako sportovní vůz, druhá jako malý praktický citycar. Tohle byla kombinace, která se definitivně neosvědčila.

2. Pontiac Aztek – Když obdélníkem do okolí

Pokud jste někdy viděli Pontiac Aztek, asi nemáte potřebu cestovat do Stonehenge. Tohle vozidlo vytvořilo z funkčního SUV postapokalyptickou hruzovinu, která hned při pohledu na ni zavraždila veškerý estetický smysl. Ploché strany, nepravidelné tvary a příšerné barvy – to je to vanoucí zklamání, které připravilo Pontiac o dobré jméno na dlouhá léta. Ani dvorfákový motor s pěti litry objemu a 350 koňskými silami nepomohl – Aztek zůstal jednoduše ještě jedním z největších automobilových propadáků v historii.

3. Fiat Multipla – Monstrum nejhoršího světa

Italská automobilka Fiat sice vytvořila mnoho stylových modelů, ale Multipla z roku 1998 zůstává poměrně bolestným vzpomínkou na dobře míněné pokusy. Toto vozidlo s mnoha obličeji a hodně podivným vzhledem zřejmě přišlo z jiné galaxie. Měkké linie a sbíhavé světlomety byly stejně atraktivní jako přistání na jiné planetě. Fiat Multipla tímto zanechala nevymazatelnou stopu v historii automobilismu a připomíná nám, že i ty nejlepší automobilky občas přijdou s odpornými nápady.

4. AMC Pacer – Když snůška másla dostane kola

Pokud se někdy budete chtít vyhnout kontaktu s opačným pohlavím, vyzkoušejte si projet městem v AMC Paceru. Toto vozidlo je doslova hříčkou strachu. Kdo byl zodpovědný za jeho design, je otazem, na kterou neznáme odpověď. Možná byl designér omámený na pivo, když nakreslil první skicu tohoto nepodařeného ohavného kousku. Kdo ví.

5. SsangYong Rodius – Když se vrána vránu kouše

A nakonec, ale zdaleka ne poslední, je tu Rodius od firmy SsangYong. Tento monstrózní vůz byl navržen s cílem zničit každou představu o vkusu a hezkých autíčkách. Postavit na jednom autě rozměrnou karoserii, vysokou střechu a velká okna s tak nepřirozenými tvary, že se z 100 metrů dále zdála být překrásná. Nezapomenutelný Rodius je dalším příkladem toho, že špatný vkus může existit i na trhu se značkovými vozy.

Kompletní debakl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient