22. 4. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Zajímavosti o dílech na autě

Potřebujete poradit, kde na různé díly pro automobil? Zajímaly by vás další informace o těchto dílech? V tomto článku si ukážeme, co je to alternátor, zpětná zrcátka, stěrač a tlumiče pérování.

Alternátor – synchronní stroj

Tento elektrický stroj funguje pod střídavým proudem. Jsou dva typy alternátoru: s hladkým rotorem a s vyniklými póly rotoru. Alternátory fungují už pár desítek let v automobilovém průmyslu.

V automobilovém průmyslu funguje alternátor jako základní zdroj elektrické energie pro síť elektrickou všech motorových vozidel.

Využití stěračů

Pracují na principu odstranění špíny z čelního, a i ze zadního skla. Při jízdě v dešti jsou stěrače důležitou součástí. Dokonale odstraňují vodu a špínu ze skla a my tak můžeme jezdit pohodlně a bezpečně i v deštivých podmínkách.

Tlumiče pérování – nezbytné pro obě nápravy

Tlumiče bývají rozděleny na tři druhy. Dvouplášťové plynokapalinové, jednoplášťové plynokapalinové a kapalinové neboli olejové. Všechny tlumiče pracují na podobném fungování, avšak velký rozdíl je ve výsledku v ceně. Čím tvrdší a nižší nastavení tlumičů, tím bude jízda méně pohodlná, ale také naše auto získá lepší přílnavost a je rychlejší.

Většinou ovšem využíváme vyšší pérování a měkčí nastavení – nájezdy na nerovnosti v silnici téměř necítíme a jízda je pohodlná, jako byste odpočívali v obývacím pokoji na pohovce. Je už jen na vás, jaké nastavení si vyberete.

Zpětná zrcátka

Jedna z nejdůležitějších součástí automobilů jsou zrcátka. Zejména nám usnadňují v přehledu na cestě, při couvání a také při předjíždění. Ovšem základem před každou jízdou je, si vhodně nastavit zrcátka tak, abychom viděli na vozovku, auto za námi a aby vyhovovalo naší výšce.

Nastavení zrcátka souvisí s přizpůsobením sedadla. Při nastavení zrcátka bychom měli dbát dbát i na úpravy sedadla – hlavně na základě výšky řidiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient