18. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

CZ Virus – Nejsmrtelnější superautomobil na světě

1. Mrkněte na váhu – doslova!


Občas nemáme tušení, jak těžký je náš osobní automobil. Možná protože věříme, že dokázal zdolat horské vrcholky s námi na palubě, nebo snad protože se s ním vyjíždíme na pikniky až do dosud neobjevených koutů přírody. Každopádně, i když se nám zdá, že by naše pětiválcové monstrum mohlo sníst jiné auta na snídani, je důležité vědět jeho skutečnou váhu.

2. Vydat se na vážení


Pokud jste opravdu zvědaví na váhu svého vozidla, existuje několik možností, jak ji zjistit. Nejjednodušší způsob je vyjet na místní váhu. Ano, správně jste přečetli – na váhu určenou k vážení kamionů. Snadno tak zjistíte, jestli jste dosáhli spodní hranice těžkého kategorického rozpětí, nebo jestli se vaše auto snad ocitlo na dráze, kterou vyhledávají stíhačky.

3. Vážení pomocí kalkulátoru


Další možností, jak zjistit přibližnou váhu vozidla, je použití kalkulátoru. Ano, správně jste slyšeli – posadíte se do auta s kalkulačkou a vyčíslíte všechny váhy jednotlivých dílů auta. Po zapsání všech čísel do kalkulačky a provedení komplexní matematické operace zjistíte, že jste utratili peníze, které jste mohli raději věnovat dojíždění na více autovýletů.

4. Výrobcem deklarovaná váha


Většina z nás však nemá kalkulačku stále po ruce, nebo prostě nemá zájem trávit hodiny nad vyčítáním váhy auta. Pro takové jedince je tu jednodušší a rychlejší varianta: výrobcem deklarovaná váha. Výrobci udávají průměrnou váhu auta jen s nejnutnějšími věcmi (bez odnímatelného sterea, bojleru na čaj apod.), takže i tato váha může být o poznání nižší.

5. Pozor na přetížení!


Vědět váhu vozidla není jen zábava pro matematiky nebo páně z TOPGEARu. Je to důležité z hlediska bezpečnosti na silnicích. Každé vozidlo má stanoveno maximální povolené zatížení, a pokud toto zatížení přeskakujete, riskujete nejen pokutu za přetížení, ale také zhoršení jízdních vlastností, ochotnému brzdění a haváriím.

6. Co mají společného váha a spotřeba


Je zajímavé si uvědomit, že váha automobilu ovlivňuje také spotřebu. Těžší vozidlo bude potřebovat větší množství paliva, aby se pohnulo z místa. Takže pokud vám na autě záleží a chcete šetřit více peněz, může váha hrát významnou roli. Kromě toho, dopadá na skutečnou spotřebu paliva také zatížení vozidla (počet pasažérů a náklad), ale to je další příběh.

7. Balancování váhy


Na závěr se jen maličkost: váhu automobilu můžete také ovlivnit sami. Jak? Balancováním! Pokud máte třeba sportovní dvoudveřové auto s motorem uprostřed, pak může vyrovnání váhy hvězdičkou posadit vaše posádku do auta tak, aby bylo dokonale vycentrované. Vše pro precizní jízdní dovednosti, že?

Auta na váze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient