26. 5. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Jak chrání povinné ručení poškozeného?

Byli jste součástí dopravní nehody a vy jste poškozená strana? Dopravní nehodu jste nezavinili, naštěstí se vám nic nestalo, ale váš automobil to pěkně odnesl? Ptáte se, co teď? Kdo vám uhradí škody? Ze zákona vyplývá, že máte právo uplatnit svůj nárok na plnění přímo u pojistitele toho, kdo dopravní nehodu způsobil. Škody jsou kryty z povinného ručení, to však musí mít škůdce sjednáno. Pakliže nemá, a i taková situace může nastat, osoba, která povinné ručení neplatila, se tak může stát doživotním dlužníkem. Takže i to nejlevnější povinné ručení, pár tisíc ročně, může viníka zachránit od velkého problému, neboť dopravní nehodu může způsobit každý a ani neví jak.

Nebudeme však popisovat ten nejhorší scénář a budeme počítat s variantou, kdy má viník povinné ručení uzavřeno a řádně jej platí. Povinné ručení je pojištění odpovědnosti za škody, které mohou být způsobeny provozem vozidla na pozemních komunikacích. Laicky řečeno jsou z povinného ručení kryty škody, které způsobíte dopravní nehodou. Z vašeho povinného ručení budou kryty škody, které jste napáchali vy jako viník, ale pouze poškozenému. Na škody, které vzniknou vám samotným, se povinné ručení nevztahuje. V takovém případě musíte mít sjednáno havarijní pojištění. Jestliže jste však vy poškozený, máte nárok na úhradu nákladů, které nehodou vzniknou. Škody lze rozdělit na věcné, škody na zdraví a škody na životě. Mezi ty věcné se řadí škody na automobilech, nemovitostech, dopravním značení, škody na domácím zvířectvu, také škody ekologické. Škody na zdraví a životě asi není potřeba více rozepisovat a všem je jistě jasné, co si pod tím můžeme představit.

Jestliže jste tedy poškozený, máte nárok na úhradu škod výše zmíněných. Ač v této fázi nevystupujete jako viník, v budoucnu tomu tak klidně může být a i vy nic neriskujte a sjednejte si povinné ručení na váš vůz, i na ten, který třeba jen stojí někde zaparkován. Abyste však nemuseli za pojištění vozidla platit více, než musíte, je dobré využít povinné ručení srovnání.

Srovnání povinného ručení je velice užitečná služba, kterou lze využít zdarma na internetu. Internet je totiž plný serverů, jež se srovnáním nejrůznějších produktů zabývají. Na mnohých z nich se nachází kalkulačka povinného ručení, která vám velice rychle poskytne výčet poskytovatelů povinného ručení včetně jejich cen. Do formuláře stačí jen vyplnit pár údajů a odeslat. Kalkulačka vám pak nabídne na základě vámi zadaných parametrů nabídky povinného ručení, včetně té nejlevnější. O tu pak můžete, ale také nemusíte, rozhodnutí je na vás, požádat skrze server o sjednání levného povinného ručení. Zkuste to a uvidíte, jak je to snadné a výhodné.

1 thought on “Jak chrání povinné ručení poškozeného?

  1. Kalkulačky ručení využívam vždy před koncem roka kdy mi má vypovědet smlouva. Jestli najdete lepší nabídku, je celkem jednoduché přejít jinam. Nesmí se zapoměnout že vypovědet smlouvu třeba nejméne 6 týdnu před její koncem jinak se automaticky prodlužuje a pak už s tím nic nenadeláte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient