19. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Nejdražší povinné ručení je to, které nemáte

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli Povinné ručení, jak již jeho zlidovělý název napovídá, je povinné, tj. musí ho mít ze zákona sjednán každý majitel motorového vozidla registrovaného v České republice. A ručení odkazuje na to, že z pojistky jsou kryty škody způsobené druhým, jak na majetku, tak na zdraví. Nevztahuje se však na škodu na vlastním vozidle, kterou způsobí vlastním zaviněním. Pro krytí těchto škod se používá havarijní pojištění.

Jízda bez povinného ručení

Je zarážející kolik řidičů nedbá této základní povinnosti a jezdí vozidlem bez povinné ručení. Přitom povinné ručeníslouží k pokrytí škod, jež způsobí majitel vozidla a na něž nestačí jeho vlastní finanční rezervy. Tento pojistný produkt za něj řeší mnoho velkých starostí, které si může svou nepozorností za volantem přivodit. Hmotné škody, ale především škody na zdraví či životě, není často škůdce schopen vlastními finančními prostředky pokrýt ani za několik let. Představte si jenom takovou řetězovou havárii, ve které je zdemolováno několik aut vysoce postavených manažerů a co horšího, několik těchto velice dobře placených pánů je nuceno kvůli zdravotním následku havárie, kterou jste způsobil třeba opustit práci.

Česká kancelář pojistitelů

Neuzavření povinného ručení sebou přináší i další riziko vytahující peníze z naší kapsy a to i v případě, že budeme ti šťastnější a žádnou nehodu nezpůsobíme a to jsou sankční poplatky. Od 1. 1. 2009 je Česká kancelář pojistitelů oprávněná vymáhat sankční poplatek za každý den bez platného pojištění a také majiteli nepojištěného vozidla hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč a zákaz řízení motorových vozidel až na jeden rok. Jediným platným dokladem o povinném ručení je zelená karta. Tuto kartu jste poté povinni nosit vždy při sobě, abyste ji mohli kdykoliv předložit na žádost příslušnému státnímu úředníkovi.

Ale pozor, problémy nemusí potkat pouze neukázněné řidiče, kteří si pojištění nezřídili vědomě.

Spadají jsem i vlastníci, kteří nenahlásili na registr převod motorového vozidla. Můžete mít v kupní smlouvě desetkrát upraveno, že změnu na registr musí nahlásit kupující, pokud to neučiní, pokutováni za nezaplacené povinné ručení budete vždy vy. Můžete to pak následně vymáhat, nicméně vám to způsobí samozřejmě další komplikace. Zároveň myslete i na to, že pokud zrušíte povinné ručení z důvodu odcizení vozidla, musíte to na registr taky ohlásit, aby vaše vozidlo buď úplně vyškrtli, nebo ho alespoň označili za depozit a vy jste se vyhnuli zmíněnému poplatku od ČKP.

Závěrem bychom shrnuli, že povinné ručení je opravdu povinné a i když znamená zásah do naší kapsy, v konečném důsledku nás přece jenom chrání před daleko podstatnějšími finančními ztrátami.

Pojištění vozidellze sjednat u celé řady pojišťoven. Rozdíly mezi pojišťovnami se týkají nabízených produktů a jejich limitů (v poskytování asistenčních služeb, v doplňkovém pojištění a výši cen, v nabízených slevách a výhodách k pojištění i ve způsobu likvidace pojistné události…). V dnešní době, všudypřítomného internetu, již existuje mnoho internetových srovnávačů, které vám umožní během několika minut pomoci kalkulačky povinného ručeníspočíst co nejvýhodnější typ pojištění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient