26. 5. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Největší automobilové fiasko všech dob: DeLorean DMC-12

Historie zrodu

V osmdesátých letech se na scéně automobilového průmyslu objevil DeLorean DMC-12. Tento futuristický sportovní vůz měl být zlatým hřebem kariéry Johna DeLoreana, bývalého šéfa vývoje u General Motors. Bohužel se však ukázalo, že tato “křídlová orel” je legendární pouze díky svému propadáku.

Design a technické specifikace

Design vozu byl bezpochyby inovativní a futuristický díky svým charakteristickým křídlovým dveřím a nerezovému tělu. Avšak pod kapotou se ukrýval pouze slabý motor V6 s výkonem 130 koní a výbava vozu byla daleko za svou dobu.

Tragický osud

DeLorean DMC-12 se stal obětí finančních problémů a podezření z drogového obchodu, kterému údajně padl do oka majitel značky John DeLorean. V roce 1982 byla firma propadlá a došlo k bankrotu, čímž se podtrhla tragická kapitola automobilové historie.

Kultovní status

Navzdory své katastrofální kariéře se DeLorean DMC-12 stal ikonou v popkultuře díky filmové sérii “Back to the Future”, ve které sloužil jako časový stroj pro Martyho McFlyho. Díky tomu si našel cestu do srdcí fanoušků po celém světě.

Budoucnost DeLoreana

Po mnoha letech od zániku značky se DeLorean DMC-12 dočká návratu na scénu. V roce 2021 bylo oznámeno obnovení výroby tohoto legendárního vozu, který se tentokrát má stát elektrickým vozem s moderní technologií.

DeLorean

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient