18. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Nevšední historie továrny Ferrari: Místo pekel a smrt zázrak

Pekelné začátky

Továrna Ferrari není jen synonymem pro luxusní sportovní vozy, ale skrývá i temnou a neuvěřitelně zajímavou historii. První vůz s logem koně zemřelých zabloudil zchudlému mechanikovi Enzu Ferrariho v hlavě při přečítání smutné telegramové zprávy. Továrnu Ferrari byste si představovali v idylickém toskánském prostředí, ale opak je pravdou. Zdejší závod je prý postaven na místě, kde se kdysi rozprostíralo peklo s tisíci muklů.

Zázrak tovární palmy

V roce 1946 se Ferrari přestěhoval z Modeny do nového sídla v Maranelle. Jejich první závodní monopost si v roce 1948 odbyl závod na okruhu v Monze a při té příležitosti hned umřelo několik lidí. Z oken závodu díky špatné konstrukci projíždějícího vozu na zemi prý vyrazila obří plamenná stěna, která zachvátila dvoupatrový tribuny. Lidé se snažili útočiště v okolních polích, ale zemřelo zde dalších 8 lidí. To bylo ovšem ničím proti tragédii z roku 1957, když fanoušek udělal nebezpečný výjezd na trať a trefil se do pilota Ferrari a zemřel na místě. Tomu se však začali věřit jen ti nejstatečnější. Dodnes je před bránami továrny vysazena palma, která podle legendy dbá o bezpečnost všech, kteří do továrny vstoupí.

Nejslavnější modely

Mezi největší hvězdy závodního nebe patří legendární modely Ferrari, jako například Testarossa, F40, Enzo Ferrari, či LaFerrari. Každý z těchto vozu přinesl něco jedinečného a staly se světovými ikonami rychlosti a luxusu. Testarossa zaujal nejen svým ostrým designem, ale i svými odpojitelnými bocími dveřmi. F40 byl prvním supersportem, který překonal rychlost 300 km/h a je dodnes obdivovaný svojí agresivní estetikou a brutálními výkony.

Tragédie na okruhu

Kromě úspěchů na okruzích strádaly vozy Ferrari i těžkými zraněními a smrtí. James Hunt, slavný britský jezdec Formule 1, který měl s Ferrari vlastně málo společného, zahynul v roce 1993 při letecké havárii. Nejtraumatičtější však byla smrt z legendární okruhové dvojice Ferrai 458 Italia a Ferrari 599 GTB Fiorano, kteří tragicky zahynuli během závodu na Nürburgringu v roce 2010. Oba vozy se zřítily z mostu přímo před zraky fanoušků, čímž si udržují status symbolu zemřelých hrdinů.

Stoletá tradice

Ferrari letos oslavuje 100 let od svého založení a věří se, že palma před továrnou jim zajistí bezpečnost i o další století. Automobilový gigant staví vozy nejen pro bohaté magnáty, ale i pro podnikatele a obchodníky. Náhle se tak celý příběh nese v duchu revoluce nejdostupnější nejsnáze prodejné věci, jaké Ferrari stále ještě je. Je to příběh o hrdinství, smrti a svobodě a samozřejmě o autech, která jezdí přes půlku století.

Ferrari-logo.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient