25. 7. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Čtvrtstoletí s TDI

Je to už více než čtvrt století, co voz AUDI pohánějí motory s označením TDI. Prvním TDI motor se objevil pod kapotou legendárního AUDI 80. Šlo o čtyřválec o objemu 1,9 litru, který byl vybaven přímým vstřikováním paliva do válců a přeplňováním výfukovým turbodmychadlem. Disponoval maximálním výkonem 66 kW a krouticím momentem 202 Nm. Právě tento agregát svojí tichostí, pružností a mimořádnou hospodárností přesvědčil i zaryté zastánce tvrzení, že diesel patří do traktoru …


Nejlepším vysvědčením pro zmíněný agregát je fakt, že dodnes (s minimálními změnami) slouží jako levnější přeplňovaná vznětová jednotka v mnoha vozech koncernu Volkswagen. Dále se vyvíjel, a tak například s příchodem vozu Audi A4 Avant dostal proměnnou geometrii lopatek turbodmychadla, což zvedlo jeho výkon na 81 kW. Pro Volkswagen Pasat byl v roce 1998 dovybaven systémem sdružených vstřikovačů umožňujícím dosažení vyšších vstřikovacích tlaků, což s sebou přineslo další zvýšení výkonu na 85 kW. Souběžně s původním čtyřválcem se vyvíjely rovněž pěti- a šestiválcové varianty TDI motorů o objemu 2,5 litru. Vývoj samozřejmě nekončí.

Jen za prvních deset let automobilka Audi vyrobila téměř milión vozů s různými variantami motorů TDI. A nemontovala je jen do své značky či koncernových brášků, AUDI motory obsahovaly svého času i první dieselové koráby švédské automobilky Volvo.

Tip: Odchází vám EGR ventil? Podívejte se po novém….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient