18. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Jak vybrat litá kola na váš vůz?

Vlastníte automobil, na kterém máte pouze plechové disky a chtěli byste mu dodat ten správný šmrnc prostřednictvím litých kol? Pokud zvolíte právě alu kola, každopádně to váš vůz neuskutečně  ozvláštní. Tvrdí se, že každé auto dělají alu kola a ty mají vliv na to, jak celkově automobil působí. Samozřejmě není pochyb o lepších technických vlastnostech těchto kol oproti obyčejným plechovým diskům. Pneumatiky na vozovce lépe sedí apod. Jak tedy vybrat ta správná litá kola na toho vašeho mazlíčka? My vám poradíme, na co se při nákupu soustředit.

Prvním pravidlem při nákupu litých kol je výběr těch správných rozměrů. Orientujte se tedy dle rozměrů, které máte uvedené ve velkém technickém průkazu vozidla. Jestliže si koupíte taková, která nejsou schválena, riskujete tak tučnou pokutu v případě silniční kontroly a neprojdete technickou kontrolou, tudíž nebudete moci po silnicích v podstatě jezdit. Z velkého technického průkazu vyčtete šířku ráfku, průměr ráfku, dále rozteč, což je parametr, který označuje počet děr na kružnici kola. Zajímat by vás měla také hodnota ET. Jednoduše řečeno jde o plochu litého kola, kterou uvidíte z blatníku.

Existuje široká nabídka, proto není jednoduché litá kola vybrat. Správně zvolený vzhled však může váš automobil posunout do vyšší kategorie a v každém případě elektrony zlepší jízdní vlastnosti vozu. Vybírejte tedy nejen podle toho, která kola se vám líbí, ale také dle výše zmíněných parametrů.

Myslete rovněž na to, že na některých litých kolech se nevyplatí jezdit v zimě. Proč? Protože právě třeba kolům chromovaných nedělá vůbec dobře posypová sůl a ta zanechává na kolech nevzhledné mapy. Většina alu kol je však chráněna vrstvou laku, která je proti soli odolná, ale vůbec není na škodu si během zimy tato kola častěji umýt.

Nezapomínejte že ke každým alu kolům patří také kvalitní pneumatiky, ať už na automobil, tak motopneu. Ty dotvoří jak estetickou stránku, tak jízdní vlastnosti. A i pneumatiky byste měli volit dle rozměrů uvedených v technickém průkazu a taková, která vám na vaše elektrony skvěle padnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient