26. 5. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Jak vyměnit motorový olej?

Říkáte si, že právě přišel čas na pravidelnou údržbu vašeho automobilu, která vyžaduje výměnu motorového oleje? Je dobře, že nezapomínáte na tak důležité body údržby. Výměna oleje ovlivňuje bezpečnost vozu a prodlužuje jeho životnost. V podstatě se provádí proto, abyste jednoduše nezadřeli motor a nezpůsobili tak nějakou dopravní nehodu.  A kdo maže, ten jede, takže je zapotřebí po určitým kilometrech vyměnit starý olej za nový.

Pokud jste vždy dávali automobil kvůli výměně oleje do servisu, je to zcela zbytečné. Jestliže jste alespoň trochu šikovný, zvládnete to levou zadní sám podle našeho návodu, který vám právě přinášíme. Co byste se však měli vědět před samotnou výměnou motorového oleje? Kdy olej vyměnit a jaké motorové oleje jsou vhodné do vašeho automobilu? Výměnu oleje je potřeba provést přibližně po 10-15 tisících kilometrech. U starších vozů klidně po pěti až sedmi. Není však výjimkou, kdy se olej mění, až po 30 tisících najetých kilometrech. To však pouze u nových vozů a za použití kvalitního oleje. Motorový olej by navíc neměl být starší jak rok, zejména pak minerální olej, který vydrží méně, oproti syntetickému oleji rychleji stárne. Stejně tak je důležitý výběr motorového oleje. Zpravidla je dobré používat oleje, které uvádí výrobce vašeho vozu. Doporučujeme však i oleje Total, Elf nebo Fina. Ty lze zakoupit u společnosti NovakOil, která je distributorem těchto olejů a maziv.

Přejděme však k samotné výměně. Nejprve je třeba odstranit starý motorový olej. Připravte si tedy nádobu, do které bude olej vytékat. Odšroubujeme dole výpušták, který je dole na vaně a dejte pod něj nádobu. Zahřejte motor. Zahřátý olej lépe vytéká. Mezitím, než vyteče olej, otevřete uzávěr pro dolití oleje a vyndejte filtr. Ten je také potřeba vyměnit. Poté můžete dolít nový motorový olej, ať už je to olej Fina či Total. Dolijte množství, které udává výrobce vašeho vozu. Je to celkem snadné! Nemyslíte? Tak hurá do práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient