14. 12. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Proč se vyplatí obouvat zimní pneumatiky?

Dnešní doba se vyznačuje potřebou neustálé mobility a jistoty bezpečné dopravy. Zimní období je v tomto ohledu nejmíň přívětivá část roku. Povětrnostní a dopravní podmínky se zhoršují a je tak potřeba dbát na kvalitní vybavení vozu. Zimní pneumatiky jsou základem pro bezpečnou, plynulou a komfortní jízdu. Mnoho řidičů tomu však nevěnuje dostatek pozornosti.

Pravidelně se objevují diskuze o nutnosti a významu přezutí na zimní či alespoň celoroční pneumatiky. Zimní pneumatika ovšem neexceluje pouze na ledu a sněhu, ale také při vyšších teplotách ve sněhové břečce, tajícím sněhu a při větším množství vody na vozovce. Její konstrukce je speciálně uzpůsobena:

  • Speciální pryžová směs obsahující siliku a další látky vylepšující vlastnosti za nižších teplot.
  • Vzorek běhounu je oproti letní pneumatice více prořezaný. Je také vybaven hlubokými kanálky pro odvod vody pryč od kontaktní plochy dezénu.
  • Drobné a na husto rozmístěné lamely zvětšují kontaktní plochu zimní pneumatiky s vozovkou a tím narůstá adheze potřebná pro rozjezd, brzdění či změnu směru.

Proc se vyplati obouvat zimni pneumatiky - obr 1

Zimní pneumatiky se bezpečně poznají podle symbolu „M+S“ vyraženého na bočnici. Tato zkratka vychází z anglického „mud + snow“ neboli „bláto a sníh“. Tento symbol potvrzuje vhodnost pneumatiky pro zimní provoz v celém rozsahu teplot a povětrnostních podmínek. Nevypovídá to však nic o reálném výkonu konkrétní pneumatiky, který se model od modelu může značně lišit.

Nekvalitní zimní pneumatika se špatně tvarovaným běhounem a nevhodnou směsí může podávat v zimních podmínkách lepší vlastnosti než prémiová letní. Naproti tomu, kvalitní značkové pneumatice konkurovat nemůže. Nízká cena především znamená horší výkony na ledu a sněhu, vysokou úroveň hluku a také velké opotřebení.

Skutečné výkony, parametry a kvalitu zimních pneumatik nejlépe dokáží hromadné nezávislé srovnávací testy. Takové srovnání provádí každý rok před sezonou například německý autoklub ADAC disponující komplexní metodikou pro relevantní porovnání testovaných dezénů.

Japonský výrobce pneumatik Bridgestone vypracoval na toto téma, kde ukazuje markantní a zásadní rozdíly v chování letních, celoročních a kvalitních zimních pneumatik. Výsledky této studie zhlédnete na videu od Bridgestone s porovnáním těchto pneumatik.

Testování a natáčení se konalo na zkušebním okruhu Bridgestonu ve Švédsku. Mimo sněhem pokrytého polygonu byla použita také asfaltová zatáčka pokrytá větším množstvím vody. Z těchto praktických zkoušek vyšlo, že brzdná dráha letních pneumatik je více jak dvojnásobná oproti kvalitnímu zimnímu obutí. Celoroční pneumatika zastaví na dráze delší o 80% oproti lamelovaným zimním pneumatikám. Účinné a rychlé zabrzdění je důležité nejen pro řidiče vozu, ale také pro ostatní účastníky silničního provozu, které může tato špatná volba obutí ohrozit. V krizových situacích často rozhodují centimetry, o které stihneme dříve zastavit na přechodu pro chodce nebo za brzdícím vozidlem.

Proc se vyplati obouvat zimni pneumatiky - obr 2

Na videu jsou vidět největší výkonové rozdíly při manévrech mezi kužely. Letní pneumatika nebyla schopna manévr ani dokončit a její záběr na ledu a sněhu byl téměř nulový. Vozidlo na letním obutí není schopno měnit směr, snižovat účinně rychlost a stává se neovladatelným. Zimní pneumatiky se chovají lépe také na mokrém asfaltu za nižších teplot. Lamelovaný dezén se soustavou kanálků lépe drží zvolenou trajektorii a potřebuje menší poloměr na projetí zatáčky. Důležitá informace je, že se tyto testy prováděly za poměrně nízkých rychlostí odpovídajících například městskému provozu.

Nejdůležitější důvody pro používání kvalitních zimních pneumatik:

  • Zvýšená úroveň bezpečnosti provozu při všech zimních podmínkách
  • Lepší jízdní vlastnosti
  • Zákonná omezení pro jízdu na letních či nevyhovujících zimních pneumatikách v daném období
  • Elektronické prvky moderních automobilů počítají s obouváním zimních pneumatik za podmínek snížené adheze vlivem zimních podmínek
  • Provoz na celoročních pneumatikách nepředstavuje v běžném provozu zásadní finanční úsporu, jistotu bezpečné jízdy a komfort jaký může nabídnout zimní pneumatika

Nevhodné zimní obutí se tak může značně nevyplatit. Z praktických testů lze jasně vysledovat, že zimní pneumatiky lépe zrychlují, zatáčí a brzdí. Ani dnes stále neexistují pneumatiky vhodné na léto i na zimu, do všech povětrnostních podmínek a teplot a které by byly výkonné, ekonomické, komfortní a zároveň bezpečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient