19. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Stále se vyplatí kupovat diesel?

V současné době se snaží spousta řidičů co nejvíce ušetřit na provozních nákladech. V minulosti se kupovala vozidla jezdící na naftu, protože nafta byla levná, spotřeba vozidel byla nízká. Ale v současné době se cena nafty zvýšila o několik desítek korun, než bývalo kdysi zvykem. Otázkou tedy zůstává, zda se ještě vyplatí investovat do vozidel diesel?

Tuto otázku řeší automobilový průmysl už dlouho a řidiči na její odpověď neustále čekají. Existují dvě skupiny řidičů. První skupina odmítá diesel i přes objektivní výhody, druhá skupina po diesel automobilu touží, i přesto, že se jí to nemusí vyplatit. Pojďme se tedy podívat, jak to v současné době s diesel vozidly vůbec je.

Proč si koupit auto diesel?

První vznětový motor spatřil světlo světa v roce 1890. Jeho zakladatelem se stal Rudolf Diesel, po němž byl také motor pojmenován. Hlavním cílem bylo vyrobit motor, který bude efektivnější než tehdy běžný parní stroj. Dieselový motor se mohl pyšnit svou vysokou termodynamickou účinností, která byla jeho předností.

První osobní auto, ve kterém se objevil motor diesel, vstoupilo na trh v roce 1936. Ale masivního rozšíření se diesel motor potýkal až v posledních dvaceti letech. Charakteristickým rysem dieselového motoru je, že vykazuje vyšší efektivitu při konstantním či částečném zatížení.

Dnes nabízí modely diesel snad každá automobilka – od Škoda Auto, před Toyotu, až po Volkswagen. Je tedy z čeho vybírat, ale vyplatí se to?

Komu se diesel vyplatí?

Ptáte se neustále, zda se vám automobil s dieselem vyplatí? Nejprve si musíte zjistit, kolik kilometrů měsíčně najedete, abyste zjistili, zda je pro vás diesel výhodný či nikoliv. V potaz musíte vzít ale nejen počet najetých kilometrů, ale i servisní náklady. Pokud si budete auto vybírat v AAA Auto, pak se zaměřte také na to, jaké vozidlo kupujete – diesel či benzin?

Musíme podotknout, že dieselový motor je náročný na konstrukci a v osobním autě trpí, protože není používán k tomu, k čemu byl původně sestrojen. Jestliže ale minimalizujete chyby, které dělají tisíce majitelů dieselů, pak vám může vozidlo déle vydržet.

Je diesel spolehlivý?

Přemýšlíte, zda si koupíte nový model Škoda Octavia v benzinu či s dieselem? Nejprve si uvědomte, k čemu budete automobil vůbec používat, a pak se rozhodněte pro palivo. Jestliže měsíčně najezdíte stovky až tisíce kilometrů a jezdíte na delší trasy, určitě se vám diesel vyplatí. Na přejezdy z vesnice do vesnice by vás to už mohlo vyjít dráž.

Na internetu jsou dostupné různé kalkulačky, které vám spočítají, zda se zrovna vám diesel vyplatí či nikoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient