26. 5. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Výměna letních a zimních pneumatik

V tomto článku vám ukážeme několik rad pro vaše pneu jako např. průběžná kontrola pneumatik, v kterém období pneu vyměnit a jakým způsobem o ně pečovat.

Takže, letní pneu doporučujeme měnit tehdy, jestliže je teplota venku nad 7°C, protože mají lepší přilnavost na rozdíl od zimních. Také ovšem musíme dbát na to, aby tlak v pneumatikách byl správný, mělo bychom také pravidelně kontrolovat ojetí a stáří pneumatiky.

Naopak zimní pneumatiky mají zákonem pevně danou dobu, kdy je musíme dát na svá kola. V zákoně je stanoveno, že tyto pneumatiky musí být přezuty od 1.11. do 31.3. Je to dáno tím, že podmínky v tomto období jsou obvykle pro automobil problémové. Taková námraza, sněhová pokrývka nebo led nám můžou značně znepříjemnit život, a proto je důležité přezouvat z letních na zimní.

V jakou dobu přezout na zimní pneu?

Hlavní důvod jsme si již řekli – zákon, který nám udává povinné období zimních pneumatik. Další důvod je, pokud teplota klesne pod 7°C. Letní pneumatika potom ztrácí přilnavost a zhoršuje se ji brzdná dráha.

Nakonec třetím faktorem pro změnu bývá také teplota vozovky. Dbejme taky na opotřebení pneu – tj. dávat si pozor na vzorek a pravidelně ho kontrolovat.

V jakou dobu přezout na letní pneu?

Jak již bylo uvedeno, přezout můžeme, pokud nám začíná měsíc duben. Zde si ale zmíníme i další důvody. Při teplotách nad 17°C bychom měli používat letní pneu, jelikož mají důležité vlastnosti pro tyto podmínky.

Pokud již máme opotřebené zimní pneu a chtěli bychom s nimi dojezdit letní období, tak s nimi můžeme jezdit, ovšem jestliže teplota cesty stoupne nad 30°C, tak je výměna zimních pneumatik na místě, protože jízda zimních na suché a horké cestě může být nebezpečná. Zimní se taky opotřebují rychleji na letní cestě než letní pneu.

K závěru bychom vám jen rádi připomenuli, ať při přezouvání pneumatik jednáte s chladnou hlavou a neukvapíte se.

1 thought on “Výměna letních a zimních pneumatik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient