26. 5. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Přezutí pneumatik – postup jak na to

Období roku se střídá a my jsme opět nuceni přezout. Pokud nám rok dospěl do listopadu, je potřeba, abychom přezuli z letních pneumatik na zimní.

Jakým způsobem se ovšem provádí změna pneumatik? Je možnost přezout pneu přímo v naši dílně? Kolik takové přezutí stojí v pneuservise? Na tyto otázky vám v následujících odstavcích zodpovíme.

Jak řešit přezutí?

Když se rozhodnete pro přezutí ve vaši dílně nebo u vás na zahradě, zde je pár rad ještě, než se rozhodnete do přezutí.

Je na místě si vybrat vhodné místo pro výměnu – je nezbytné, aby vaše auto stálo rovně, kvůli rovnováze. Dále musíme zkontrolovat stav kol – ať už aluminiové nebo plechové disky a též vzorky našich pneumatik, jestli nejsou někde puchýře nebo zaryté větší kamínky apod.

Podstatné také je, abychom si pneumatiky označili. Je to dáno tím, že většinou se přední náprava opotřebuje rychleji než zadní, a proto bychom měli na další sezónu kola na nápravách prohodit, abychom měli opotřebení stejné.

Jak tedy pneu přezouvat?

Nejprve musíme naše auto zvednout heverem. To provedeme tak, že hever umístíme na bok auta na podvozek a snažíme se auto zvednout tak, aby bylo v kolmé poloze. Ještě před použitím heveru si ovšem nezapomeňme povolit o půl otáčky šrouby od kol.

Pakliže máme kola sundaná, nezapomeňme zkontrolovat stav brzdových destiček a kotoučů. Pak nasadíme vhodná kola (letní pneu nebo zimní) a kola důkladně utáhneme tak aby se neviklala.

Po usazení kol auto dáme zpátky na zem a dáváme pozor na tlak, který při dotčení auta k zemi v pneumatikách klesne.

Je lepší odborná nebo domácí výměna pneumatik?

Jestliže se rozhodnete pro odborné přezutí v pneuservise, tak se ceny pohybují přibližně od 500 Kč po 1000 Kč – záleží, jestli máte plechová nebo hliníková kola.

Záleží jen na vás, jakým způsobem své auto přezujete. Nelze říct, kde to je výhodnější. I tak ale doufáme, že výše uvedené rady vám pomohly při rozhodování a případné domácí výměně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient