25. 7. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Auta v Americe

Spojené státy americké jsou zemí zaslíbenou, co se týká automobilového průmyslu. První s tím začal Henry Ford, což byl zakladatel dnes už legendárního auta se stejným názvem. Tehdy před začátkem svojí kariéry řekl, že lidstvo potřebuje lehký, levný a dost silný vůz, aby své pasažéry dostal všude tam, kam potřebují. To se stalo v roce 1906. O dva roky na podzim vyrobil automobilový závod Ford první svoje auto. Tehdy měl zaváděcí cenu 850 dolarů. Za pět let vytvořil Henry Ford pásovou výrobu a auto se dostalo na cenu 260 dolarů. Tohle všechno se stalo před druhou světovou válkou a následně se začala vyrábět sportovní auta.

V roce 1953 byl na světě první sportovní vůz s názvem Chevrolet Corvette. Ve své první verzi potřeboval na zrychlení z nuly na stovku 11 vteřin a v tehdejší době se stal pro Američany kultovním autem po celé dlouhé generace. Tvůrci aut dělaly kapoty v extravagantních provedeních, protože se zhlédli v leteckém průmyslu. Například tzv. křídla se tahala do větší a větší délky a výšky. Přezdívku americký bourák dostal Cadillac Eldorado z roku 1959. Jako zajímavost můžeme přidat, že auto, které se stalo tak říkajíc modlou vzdorující a rebelující mládeže neboli hippies, byl Volkswagen, kterému se přezdívalo Hitlerův lidový vůz. Američané mu v těch letech říkali brouk.

 

Roku 1964 automobilka Ford dala do oběhu typ Ford Mustang. Tohle auto si kupovali jak mladí, tak i starší lidé. Název dostalo podle stíhacího bojového letounu. Jenom v prvních dvou letech se ho prodalo 800 000kusů a tím se zařadilo k nejprodávanějším autům v historii Spojených států Amerických. V roce 1983 automobilka Chrysler vypustila na podzim auto, kterému říkala minivan. Minivan předznamenal příchod například pick-upů. Nejprodávanější pick-up je už dlouhá léta Ford-150. Od roku 2008 se dotahuje na žebříček prodejnosti Toyota Prius. Ovšem jak se v Americe říká, nikdy tyto hybridy nebudou tak oblíbené jako klasická auta.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient