19. 6. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Dopravní značení si lze také pronajmout

Kde koupit dopravní značení? Divili byste se, ale jde to poměrně jednoduše, svou značku si můžete objednat třeba i z internetu. Kam ji však dáte, je druhá věc. Většina lidí si značení nechává realizovat specializovanými firmami, které vědí, co je třeba udělat dle zákona.

Za dopravní značení je zodpovědný vlastník komunikace, fyzická osoba tedy nákup značky řeší jen málokdy. Někdy značení poptávají firmy, které si mohou značky umístit například do vlastního areálu. Typicky o ně mají zájem i stavební firmy, pokud dělají práci na silnici, odborník jim pomůže navrhnout dopravní značení, případně objízdnou trasu.

Značky se dají koupit i pronajmout

Již od roku 2006 se vodorovným i svislým dopravním značením zabývá společnost AZ Značky. Značení realizuje i prodává, zároveň zajišťuje údržbu a likvidaci značek, zpracovává projekty dopravního značení.

Na jejich webu se snadno podíváte, kolik vlastně taková značka stojí. Pro dopravní značení svislé mají na webových stránkách zveřejněný ceník. Klasická kulatá značka s průměrem 70 cm vás vyjde na 1100 korun. Pronájem dopravního značení, vhodný například pro dočasné práce na silnici, vychází od 5 Kč na den. Značky tedy nejsou úplně levnou záležitostí, což by si měli uvědomit především všichni vandalové, kteří si je jen tak pro zábavu nosí domů na zahradu.

Cena vodorovného značení se určuje dle plochy

U svislých značek je cena za jednu značku jasná. Jaká pravidla platí pro vodorovné dopravní značení? Tam se cena určuje za m2 a také podle barvy, která může být jednosložková či dvousložková. Barvy se aplikují ručně i strojně, nejlépe to jde na čistý povrch, za tepla a sucha. Dvousložkové barvy se aplikují za studena. V praxi se nejčastěji setkáte s bílým vodorovným značením, případně s dočasným žlutým. Nabízí se však i modrá a červená varianta. Zároveň je možné barvu posypat reflexní balotinou, která zlepšuje odraz světelných paprsků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient