25. 7. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Motory

Motory v autech, to je věčné téma. Rozebereme si některé z nich. Takže první – 1.6 HDI, 68 kW, 230 N.m, 4,1 l/100 km, 108 g/km.  V poslední době převládá názor, že pro normálního kupujícího ne nevyplatí diesel v malém voze. Zákazníci se ovšem řídí subjektivními názory, obvykle takovými, že se jim ten motor líbí a chtějí ho. Ony jsou ale i ty objektivní. Tak například diesel jede mnohem lépe než základní tříválcová benzinová dvanáctistovka, která má výkon padesát tři kW. Právě ona má nevyzkoušenou a novou konstrukci Euro 5. Která neničí turbodmychadla a netrpí nadměrnou produkcí karbonu. To je první z motorů, půjdeme na další.

Druhý motor – 1.6 TDI, 77 kW, 250 N.m, 4.4 l/100 km, 114 g/km. Diesel, tedy tento je ve Škodě Rapid sice drahá záležitost, ale zase kvalitní. Základní tříválec je 1.2 MPI neboli http. Měl množství úprav a tím pádem se zlepšila jeho životnost, ale je zde absence v podobě olejového chladiče a přehřívání maziva při jízdě po dálnici. Motory 1.2 TSI a 1.4 TSI mají stejné výkony jako v Octavii, ale není to to samé. Pocházejí ze staré řady EA 111, ale v posledních letech se neustále dostávaly do servisů, kvůli chrastícím rozvodovým řetězům. Příčiny jsou stále sporné.

Když se podíváme na klady a zápory motoru například v Peugeotu 301, tak mezi klady patří nízká cena a nízká hmotnost a jako zápory je uvedeno laciné provedení zavazadelníku i celého auta, či nepraktické digitální ovládání klimatizace. V případě už zmíněné Škody Rapid patří mezi klady například jistý podvozek při dynamické jízdě nebo pružný a výkonný motor. Jako zápor je řečená vyšší hmotnost a vysoká cena vznětové verze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient