25. 7. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Kdy máte nárok na půjčení náhradního vozidla?

Půjčení náhradního vozidla

Půjčení náhradního vozidla

Víte, že když dojde při nehodě k poškození vašeho automobilu, máte ze zákona nárok na půjčení náhradního vozidla? To je teorie. Teď se pojďme podívat, jak to funguje v praxi.

Kdo hradí půjčení náhradního vozidla?

Podle Novely občanského zákoníku je zapůjčení bezplatné, náklady jsou čerpány z povinného ručení viníka nehody. Podle tohoto ustanovení má nárok na půjčení náhradního vozu každý, kdo prokáže, že je jeho auto nepojízdné a zároveň se bez něho neobejde. Platí to pro fyzické osoby i podnikatele. Jakých situací se to týká?

  • auto potřebujete k výkonu svého zaměstnání, nebo se s ním do práce dopravujete,
  • bez auta není možný chod vaší domácnosti, případně přepravujete jiné osoby,
  • autem jezdíte na pravidelné kontroly k lékaři;

Důležité je zmínit, že vypůjčené vozidlo je využíváno ke stejným účelům, jako byl váš poškozený vůz. Pokud jste i předtím jezdili s autem minimálně, může pojišťovna navrhnout, ať využíváte jiné způsoby přepravy.

Na jak dlouho máte vozidlo půjčené?

Nárok na náhradní vozidlo trvá po dobu nutnou k opravě vašeho poškozeného auta (pojišťovny tento fakt kontrolují podle doložených faktur za opravy). Do té doby dostanete k užívání automobil odpovídající stejné kategorii jako váš vůz, případně kategorii nižší. O zapůjčení náhradního vozu můžete požádat dnem, kdy auto svěříte do rukou servisu. A co když vaše auto již opravit nepůjde? Pak máte nárok na půjčení do té doby, než dojde k pojistnému plnění totální škody. Poté ještě platí několikadenní lhůta, abyste si stihli pořídit vůz nový.

Jak postupovat, pokud potřebujete auto půjčit?

Co nejdříve kontaktujte pojišťovnu, u které máte sjednané povinné ručení či havarijní pojištění. Pojišťovna pak posoudí vaši žádost, v některých případech vyžaduje prohlídku poškozeného vozu. Pokud jste si již náhradní vozidlo opatřili sami, kontaktuje likvidátora pojistné události. Ten vám vysvětlí, jaké podmínky platí, aby vám pak pojišťovna uhradila půjčovné. Důležité je při nehodě využívat asistenční služby společností, které jsou smluvními partnery vaší pojišťovny. Pozor si tak dejte na různé lovce nehod, ti vám sice ochotně pomohou, ale pak o to víc zaplatíte.

Co když škodu způsobí neznámý viník?

Teď vás určitě napadne, jak je to v situaci, kdy je viník neznámý? V tom případě nemůže být zápůjčka hrazena z jeho povinného ručení. Pojišťovny myslí i na případy, kdy si za škodu můžeme sami, nebo úřadovaly přírodní živly. Pokud například u Kooperativy máte povinné ručení, můžete si současně sjednat připojištění, které tyto situace řeší. Pojišťovna Kooperativa vám půjčí náhradní vozidlo, pokud je to vaše nepojízdné. To se týká případů:

  • nehody,
  • závady,
  • krádeže,
  • zničení přírodními živly či řáděním vandala;

Zůstat náhle bez auta, které každý den potřebujete, je nepříjemné a pořádně to zkomplikuje život. Řešte tyto situace ještě před tím, než nastanou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient